O tornádech převážně nevážně ...

O tom, že interpretace okolního světa může hodně záviset na úrovni vzdělaní, resp. na odborné deformovanosti jeho pozorovatele, svědčí následující zprávička (deník Metro, 21.8.1997, podle ČTK). To, co se místním obyvatelům jeví jako obluda z říše plazů nebo bájí, se "tornádologovi" může jevit jako nesmírně půvabné folklórní líčení výskytu tornáda:

Tornosaurus Amazonis Gif    Úřady v peruánské Amazonii v úterý nevyloučily, že lidé z vesnice Nuevo Tacna minulý čtvrtek skutečně viděli plaza, který byl 40 metrů dlouhý, v průměru měl pět metrů a na své cestě vyvracel stromy, jako by to byly třísky.
   Guvernér oblasti Jorge Chávez spolu s několika novináři přeletěl v úterý vrtulníkem nad oblastí, kde byl plaz údajně spatřen, a potvrdil, že v džungli je 300 metrů dlouhá a deset metrů široká stopa, kde byly vyvráceny stromy. Ve vesnici a okolí není buldozer, který by něco takového mohl udělat, řekl Chávez. Vesničané a rybáři jsou podle něho vyděšeni.
   Tvora prý vidělo asi 600 obyvatel Nuevo Tacna, kteří přišli na fotbal. Jeden svědek řekl, že zápas měl právě začít, "když tu se země začala chvět, nebe potemnělo a začal foukat vítr, jako by se schylovalo k bouřce. A v tom se objevila příšera, která se podobala obrovskému hadu".
   Živočich černé barvy údajně po desítkách vyvracel stromy, které mu stály v cestě, a když se doplazil k Amazonce a ponořil se do ní, udělal obrovský vír, v němž se potopilo několik loděk. Živočich měl prý na hlavě dvě tykadla podobná sloním chobotům a uši o průměru jednoho metru.
   Vyprávění vesničanů připomíná starou indiánskou legendu o "sachamamě" - obrovském plazu, který žije v Amazonce a objevuje se jen zřídka. Podle legendy může "sachama" spát pod hladinou největší řeky celá staletí, její oddechování pod vodou způsobuje ztroskotání lodí a je tak obrovská, že z jejího těla vyrůstají stromy.


Poslední úpravy této stránky:   9. července 1998
>>> zavřít toto okno <<<